Doğal Gübre Olarak Kırlangıç Boku


Kırlangıçların bir sürü türü varmış. Ben sadece 2 tanesini biliyorum. Bir tanesi böyle ufak, kanatları yarım daire şeklinde ve kuyruklarının ucu sivri sivri oluyor. Diğeri ise bundan görece daha büyük ve kanatları geriye doğru daha kıvrık oluyor. Bana göre sonuçta hepsi kuş yani ne bileyim, hepsi hemen hemen aynı: kanatlı hayvanlar, gagaları falan var. Net olmasa da fotoğraflarını çektim iki türün de. Çok hızlı uçuyor meretler.

iyte semalarında ucan bir kırlangıç
iyte semalarında ucan bir kırlangıç
hızlı uçan kırlangıç yandan beni kesiyor
hızla uçan kırlangıç yandan beni kesiyor
izmirin kırlangıçları
izmirin kırlangıçları

Baharın geldiğini kırlangıçlardan anlıyorum. Havalar ısınmaya başladığında geliyorlar, şimdiye kadar hiç sekmedi. Okulda kütüphanenin etrafında bir sürü yuvaları var. Eski evimde de vardı yuvaları. Hemen pencerenin üstünde. Yuvalarını çamurdan yapıyorlar. Gagalarıyla minik çamur parçaları alıp alıp duvarlara yapıştırıyorlar. İçine de tüy ve kuru ot koyuyorlar. Yavrular uçmayı öğrenene kadar yuvada takılıyor. 2-3 tane olabiliyor bir yuvada. İnanılmaz bir rekabet içinde yavrular. Yemek için sürekli bir birlerini itekliyorlar. Bazısı aşağı düşüyor maalesef, ölüyor, böceklere yem oluyor.

kırlangıç yavruları
kırlangıç yavruları, tiplere gel 🙂
kırlangıç civcivi
ölmüş kırlangıç civcivi

Bu kırlangıçlar böceklerle besleniyor. Havada yakalayıp bir kısmını yiyorlar, bir kısmını yavrularına götürüyor. Yavrularda sıçacakları zaman yuvanın ağzından aşağı yuvarlayıveriyor. Sonra bu boklar birikme yapıyor. Azot açısından oldukça zengin olan bu boklar, her türlü gübreleme işlemi için kullanılabilir. Yarasadan sonra en yüksek azot oranına sahipmiş. Azotun yanında bitkilerin ihtiyaç duyduğu magnezyum, kalsiyum fosfor ve diğer elementleri de ihtiva ediyor. Saksı veya toprakta her türlü bitki için rahatlıkla kullanılabilir.

kırlangıclar böyle sıçar
kırlangıclar böyle sıçar
kırlangıçlar da sıçar
kırlangıçlar da sıçar

Uygulanış:

Kırlangıç gübresini kullanmak için doğal olarak önce kırlangıç yuvası bulmanız lazım. Bir tane yuva bulduktan sonra diğerlerini bulmakta zorlanmazsınız, çünkü sürü halinde yaşıyorlar. Sonra yuvanın altındaki kakaları toplamanız gerekiyor. Kakaların kurumuş olması önemli. Cıvıklara hiç bulaşmayın. Bunun için latex eldiven ve ıspatula gibi bir alet kullanmanızı tavsiye ederim.  Kırlangıç kadar sevimli bir mahluktan da olsa, kaka kakadır. Bu kadar küçük hayvanların nasıl bu kadar çok sıçtığına inanamayacaksınız. Fotoğraflara kıyaslama için ayağımı koydum yanımda muz yoktu. Topladığınız bokları ufalayıp toz haline getirin. 5 litre su içine bir yemek kaşığı kadar koyup iyice çalkalayın. Haftada 1 kez bu gübreli suyla sulayın.

Pencerenizin üstünde bir kırlangıç yuvası varsa altına karton koyarsanız, toplamanız kolaylaşır. Kütüphanede öyle yapmışlar. Ama sanırım onlar toplamıyor, temizlemek amacıyla koymuşlar. Kırlangıç gübresiyle yetiştirdiğiniz çiçekler böcekleri kendine çekecek, sonra bu böceklerin bir kısmını kırlangıçlar yiyecek ve sıçacak. Böylelikle doğa sizin etkinizle yine döngüsünü gerçekleştirmiş olacak.

Uyarı: Yüksek miktarda azot içerdiğinden, fazla gübre koymanız durumunda çiçekleriniz yanar. Bu durumda bol su verip fazla azotu uzaklaştırmalısınız.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s