Ayva Çekirdeği Jeli – Kremi


Önce şu şarkıyı açın ki içimiz dışımız ayva olsun.

En başlarda çok sevmezdim ayvayı. İnsanın ağzını burkup, bütün suyunu emen sert bir meyve sonuçta. Sonradan sonradan alıştım ayvaya. Meğerse adına şarkılar bestelenmiş bu bitkinin bir sürü faydası varmış. Tatlısı hoştur. Güzel yaparım, bir ara tarifini de paylaşırım. Yapraklarının çayı falan ciğerlere bronşlara iyi gelir. Baharda toplayın derim. Kabukları da keza aynı şekilde. Çekirdekleri ise cilde çok iyi geliyormuş dediler, deneyeyim istedim. Normalde cilt bakımıma önem veren biri değilim. Bu sebeple bir sürü sivilce çıkar, sonra onları sıkarım, kırmızı kırmızı lekeler oluşur. Ha birde yaşlandık tabi, kırışıklıklar derken iyice timsah derisine döndü suratım. Ancak birazdan nasıl yapıldığını anlatacağım jeli düzenli sürmeye başlayınca iyi geldi geçti bir çoğu. Cildim sıkılaştı, yumuşadı. Bebek poposu kıvamına geldi. Bizzat denememiş olsam zahmete girip hiç yazmam, ayva şöyle iyi böyle güzel diye. Siz de deneyin görün bence, etkisini hissedeceksiniz.

Ayvayı yedikten sonra çekirdeklerini atmayıp kenara ayıralım. Sonra yukarıda fotoğrafta gördüğünüz gibi küçük bir cam şişeye ya da bardağa bir miktar ılık su koyup çekirdekleri içinde bekletin. En az bir gece beklese iyi olur. Çekirdeklerin etrafında beyazlaşmalar göreceksiniz. Arada karıştırabilirsiniz. Yavaş yavaş kıvama gelecektir endişe etmeyin. Eğer gelmiyorsa ya ayva çekirdekleri bozuktur ya da çok fazla su koymuşsunuzdur. Aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz gibi jelimsi, kremsi yapış yapış bir hal alınca, parmağınızla istediğiniz yere uygulayabilirsiniz.

jel_olmus_ayva_cekirdekleri

Ayvaya alerjiniz falan yoksa her yerinize gönül rahatlığıyla sürebilirsiniz. Sürdükten sonra bir gerginleşme, kuruma, çektirtme hissedeceksiniz, sakın şaşırmayın. En az 20 dakika kalması iyi olur. İstediğiniz sıklıkta uygulayabilirsiniz.  4-5 gün düzenli kullandıktan sonra etkisini bariz bir şekilde gösterir.

Şimdiye kadar kişisel deneyimlerimden bahsettim. Biraz da yapılan bilimsel çalışmalardan bahsedeyim ki kafayı ayva çekirdeği jelinin olumlu etkilerine iyice ikna olun. Eskilerden beri İranlılar bu jeli ciltteki yanık ve yaraların iyileşmesi için kullanıyormuş. Konuyla alakalı ilk çalışma 1932 yılında yapılmış ve jelin içindeki maddeleri incelemişler. Doğal olarak bir sürü karbonhidrat, protein ve ikincil metabolit bulmuşlar, şaşırmadım. Yapılan bir çalışmaya göre ayva çekirdeği jeli sürülen tıraşlanmış ve toksik bir kimyasalla derisi tahriş edilmiş tavşanlar, sürülmeyenlere göre %15 daha çabuk iyileşmiş. 2000 yılında yayınlanmış benzer bir çalışmada ayva çekirdeği jelinin piyasada satılan yara iyileştirici kremlerle kıyaslamışlar. Bir diğer yaratıcı çalışmada da keklik otu yağıyla karıştırarak yenebilen ince film tabakası elde etmişler. Sonra bu film tabakasıyla bilumum yiyeceğin üzerini kaplamışlar ve yiyeceklerin uzun süre bozulmadıklarını gözlemişler. İlginç.

Bu kadar bilimsel örnek yetsin. Son olarak da uyarımı yapayım. Ayva çekirdekleri eser miktarda siyanür içerdiğinden 3-5 kilo ayva alıp çekirdeklerini biriktirip yutmayın, sıkıntı çıkar. İlle yiyeceğim diyorsanız 2-3 tek çekirdek yutun. Mide ağrınız varsa onu geçirir.

Not : Güzellerinden bir iki tane tohumu saklayın, baharda ekersiniz. Ağaç olur. Bütün ayva çekirdeklerini jelleştirip oramıza buramıza sürersek olmaz. Ayvaların da genlerini bir sonraki nesle aktarmaya hakkı var, saygı duyalım.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s