Çilek Bitkisi Nasıl Çoğalır?


Gözlemlerime göre çilek bitkisi yaz ayları boyunca gövdesinden ucunda minik çilek bitkileri olan uzantılar çıkartarak çoğalır. Dalların ucundaki bu küçük çilek bitkileri toprağa değdiği zaman kök salarak oraya yerleşir. Ancak ana gövdeyle bağı hemen kopmaz. İlk bitki kök saldıktan sonra uç kısım büyümeye devam eder. Bu şekilde her koldan yaklaşık 2-3 bitki toprağa yerleşmiş olur. Bir bitki şartlara göre 0 ile 4 kol atabilir. Bahçeye ekilmişse ve sıcak yaz günlerinde çok susuz kalmamışsa hızlı bir şekilde yayılıp bulunduğu alanı kaplar. Şimdiye kadar hiç saymadım ama tahminimce bir bitki, türüne ve çevre şartlarına göre bahardan yaz ortalarına kadar çiçek açarak 20-30 çilek verebilir. Güzel bakılınca daha fazla da verebilir. Saksıda da yetişir. Ancak çiçek açma döneminde evin içinde takılmasa daha iyi olur. Meyveler büyürken güneş görmeleri kızarıp olgunlaşmasını sağlar. Meyveler kızarınca kuşlar ve karıncalar dadanabilir.

çilek çiçeği

Not : Çilek bitkisini çoğaltmak için ille de kol atmasını beklemek zorunda değilmişiz. Aşağıda sayacağım yöntemlerden hiçbirini denemedim, ancak siz deneyip sonuçlarını paylaşabilirsiniz. Çilek tohumdan da çoğalabilen bir bitkiymiş. Ancak bu yöntem çok kullanılmıyormuş. Tek bir çilek bitkisinin birden fazla kökten oluşuyormuş ve bunları ayırınca hepsi tek başına birer bitki olarak hayatlarına devam ediyormuş. Bana göre en uçuk çilek üretme yöntemi de yapraklarından çelikleme ile çoğaltmak sanki. Kınlarıyla birlikte kopardığımız yaprakları biraz suda beklettikten sonra ekilerek yapılıyormuş. En sonuncusu ise çilek doku hücrelerinin steril besi ortamında büyümesiyle oluyormuş ki hepimiz için fazla bilimsel.

Ayrıca ilgilenenler için çileklerin nasıl çoğaldığıyla ilgili daha önce giriştiğim fakat yarım kalan bir kısa filmimi buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.

Kaynak : http://www.eziraat.net/cilek-yetistiriciligi.html

Reklamlar

4 comments

  1. […] kadar çilek sevmeyen biriyle karşılaşmadım. Çilek yetiştiriciliğiyle ilgili yazım umarım faydalı olmuştur. Şimdi de emeğimizin meyvelerini toplayabiliriz. Eğer çilek […]

    • Yazımda ilk olarak çilek bitkisinin ana gövdeden çıkan kollarla çoğaldığından bahsettim. Bu gözlemlerime dayanarak paylaştığım bir deneyim. Sonrasında da en alttaki linkten okuduğum kaynakları not şeklinde özetini yazarak açıkladım. Bunların dışında cevabını almak istediğiniz sorunuz varsa daha ayrıntılı bir şekilde yazarsanız sevinirim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s