Java’da Program Yazmak


Herkese merhaba; Bu yazıda sizlere Java ile nasıl program yazılır göstermek istiyorum. Java nedir diye merak edenler burayı tıklayabilirler. Öncelikle ihtiyacımız olan şeyleri sıralarsak:

  1. Java Development Kit (JDK) İndirmek için burayı tıklayın. Oracle web sitesinden kendi işletim sisteminize uygun olanı indirmelisiniz.
  2. Bir text editör programı. (notepad, gedit etc. )

Fakat ben, program yazarken bu ikisinin bir arada olduğu ve temel fonksiyonları barındıran IDE(Inegrated Development Environment) yazılımlarını kullanmayı daha kullanışlı buluyorum. Ubuntu işletim sistemini kullananlar aşağıdaki basamakları izleyerek kullanışlı bir IDE indirebilirler.

  1. ctrl + alt + t ile terminali açın
  2. Ve şu satırı yazın:
sudo apt-get install geany

Geany’yi yükledikten sonra açıp; File New (with Template) sekmesinden: main.java’yı seçin. Resimde gördüğünüz gibi bir dosya açılacak. Bu dosyadaki “/*” ile “*/” arasında kalan bütün karakterler yorumdur ve silsenizde programın çalışmasına bir etki etmez. Yorumlar daha sonradan koda bakınca kolaylık olsun diye yazılır. Java programlama dili nesneye dayalı bir dildir. Şimdilik nesneye dayalı programlamadan bahsetmek istemiyorum. Merak edenler buradan öğrenebilir. Yorum kısımlarını silip, ekrana yazı yazmayı sağlayan tek bir satır ekleyerek programı tamamlıyoruz. Kaydetikten sonra, şimdi bu program ne iş yapar satır satır anlatmak istiyorum.

public class Merhaba {}

Bu satırda her java programında olması gereken “Merhaba” adlı bir sınıf tanımlıyoruz. {}’ların arasında herhangi bir işlem yapabiliriz. Şimdilik “public” kelimesine takılmayın.

 public static void main (String args[]) {} 

Yukardaki satırın main’e kadar olan kısmını da şimdilik atlayabiliriz. Bu komutla main() fonksiyonu oluşturduk. Bu fonksiyonu tanımlarken ()’lerin içine yazdığımız ifade, fonksiyonun parametrelerini tanımlar. 

System.out.println("Merhaba Dünya!!!");

System.out.println() java’nın kendisinde olan bir fonksiyondur ve yollanan parametreleri ekrana yazmayı sağlar. “” tırnak işaretlerinin içine Merhaba Dünya yazarak, aslında biz, bir String objesini bu fonksiyona yollamış olduk. ; (noktalı virgül) ise her ifadenin sonunda olması gerekir. 

Programı yazdığımıza göre çalıştırmayı deneyelim. Ama öncelikle programı Java Virtual Machine’nin anlayabileceği bir formata sokmak zorundayız. Buy işleme “compile” adı verilir. Aşağıdaki resimde ile gösterdim.

Bu işlemden sonra Merhaba.java dosyasnın olduğu yerde Merhaba.class isimli bir dosya oluşması gerekiyor. Eğer oluştuysa, ile gösterdiğim, run tuşu ile programı çalıştırabilirsiniz. 


Reklamlar

4 comments

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s