Sarı Kantaron


Latince adı Hypericum Perforatum olan bu bitkinin, Avrupa başta olmak üzere, Çin, Amerika ve Avustralya’da ekimi yapılmaktadır. Sarı kantaron, çok yıllık bir bitki olup, ülkemizde doğal olarak bulunmaktadır. 5 yapraklı ve sarı renkli çiçekler açar. Eğer merak edip de elimize alırsak, yapraklarının ve çiçeklerinin üzerinde siyah benekler halinde görünen yağ topaklaşmalarını patlatabiliriz. Aşağıdaki iki resimde bu topaklaşmaları görüyoruz.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Çiçeklenme sezonu (Haziran dolayları) sonlarına doğru, çiçekleri ve yapraklarını toplayarak hasadı yapılır. Uzun yıllardan beri bir çok hastalığın tedavisinde kullanılan bu bitkiyi, ilk olarak antik Yunan’da Hipokrat ve Pliny gibi şahsiyetler siyatik hastalığı ve böcek ısırığına karşı kullanmışlardır. İngilizce adı “St. John’s wort” olup, ismini, Hristiyanlar tarafından kutlanan St. John gününde (24 Haziran) toplanmasından almıştır. Halk arasında sarı kantaron olarak geçer ve bazı yörelerde yanık tedavisinde kullanılır. Tıp literatüründe ilk olarak Culpeper tarafından 1652 yılında melankoli ve delilik tedavisinde kullanıldığı not edilmiştir.

Referanslar:
  1. “Monograph : Hypericum perforatum”Alternative medicine review : a journal of clinical therapeutic, ISSN 1089-5159, 09/2004, Volume 9,Issue 3, p. 318
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s